ZARZĄDZENIE NR 21/2006
DYREKTORA DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SIEMIONKACH
z dnia 24 kwietnia 2006r.
w sprawie trybu postępowania z depozytami wartościowymi Mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach

 

Na podstawie §12 i  §18 Regulaminu Organizacyjnego Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 311/06 Zarządu Powiatu w Mogilnie z dnia 3 lutego 2006r. oraz §5 ust. 1 pkt 3 lit. h rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005r.         w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 217, poz. 1837 z późn. zm.)

 

zarządza się, co następuje :

 

§1.

    1.      Ustalić tryb postępowania z depozytami wartościowymi należącymi do Mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach.

    2.      Depozytami wartościowymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są przedmioty wartościowe o charakterze pieniężnym i niepieniężnym.

    3.      Za przedmioty wartościowe o charakterze pieniężnym uznaje się gotówkę   w walucie polskiej i zagranicznej, papiery wartościowe (akcje, obligacje, gwarancje bankowe, ubezpieczeniowe, weksle, czeki, książeczki oszczędnościowe, dowody potwierdzające posiadanie gotówki na koncie w instytucji bankowej).

    4.      Za przedmioty wartościowe o charakterze niepieniężnym uznaje się biżuterię, inne wyroby z kruszców szlachetnych, złote monety oraz inne przedmioty wartościowe, a także dowody tożsamości oraz dokumenty stanowiące tytuł własności lub prawa o zbliżonym charakterze do nieruchomości o znacznej wartości.

 

§2

    1.        Osoba przybywająca do DPS celem zamieszkania w nim oraz jej opiekun prawny (jeżeli jest ustalony) informowani są w formie ustnej o możliwości przekazania do depozytu DPS przedmiotów wartościowych o których mowa w §1 ust.2.

    2.        Nowo przyjęta Mieszkanka lub jej opiekun prawny we wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia deklaruje swoją wolę w zakresie przekazania przedmiotów wartościowych do depozytu DPS.

    3.        W każdym czasie Mieszkanka DPS lub jej opiekun prawny (jeżeli jest ustanowiony) uprawnieni są do złożenia pisemnego wniosku o przekazanie z depozytu DPS zgromadzonych tam środków pieniężnych Mieszkanek na wskazane konto osobiste mieszkanki.

    4.        W stosunku do Mieszkanek, wobec których ustanowiono opiekuna – konto, o którym mowa w ust. 3 winno spełniać warunki wskazane w §1 i §2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2001r. w sprawie zasad i trybu składania przez opiekuna w instrukcji bankowej gotówki osoby pozostającej pod opieką (dz. U. nr 64, poz. 649)

 

§3

    1.        Depozytem gotówkowym DPS jest oprocentowany wydzielony rachunek depozytowy DPS w Banku Spółdzielczym w Kruszwicy o nr 32 8151 0001 0000 0374 2000 0003.

    2.        Po złożeniu przez Mieszkankę lub jej opiekuna prawnego wniosku, o którym mowa w §2 ust. 2, następuje wpłata gotówki Mieszkanki w kasie DPS za pokwitowaniem w kwitariuszu przychodowym.

    3.        Kasjer DPS niezwłocznie wpłaca w/w gotówkę na konto wskazane w ust. 1.

    4.        Za zgodą Mieszkanki lub jej opiekuna prawnego (jeżeli został ustanowiony) na w/w konto będą przekazywane środki otrzymywane przez Mieszkankę z ZUS-u, KRUS-u, ośrodków pomocy społecznej lub innych instytucji o podobnym charakterze.

 

§4

    1.        Wpłaty indywidualne dokonywane są za pokwitowaniem w kwitariuszu przychodowym; są ujęte w raporcie kasowym pod pozycją przychodu, a następnie odprowadzane są na rachunek bankowy i widnieją pod pozycją rozchodu.

    2.        Księga kontowa depozytów pieniężnych posiada strony ponumerowane, karty przesznurowane, końce sznurka przytwierdzone do ostatniej strony pieczęcią lakową lub naklejką z pieczęcią urzędową. Obok pieczęci Dyrektor Domu i Główny Księgowy stwierdzają swoimi podpisami wyrażoną cyfrowo i słownie ilość kart.

    3.        Książka depozytowa zawiera następujące dane:

·        imię i nazwisko Mieszkanki,

·        datę urodzenia i imiona rodziców,

·        numer nadany przez księgową, miesiąc i rok oraz kwotę przyjęcia depozytu pieniężnego,

·        numer nadany przez księgową, miesiąc i rok oraz kwotę wydania depozytu pieniężnego,

·        treść (czego wpłata i wypłata dotyczy),

·        winien,

·        ma,

·        saldo,

·        w przypadku zgonu lub rezygnacji – datę wypisu.

    4.      Do konta depozytowego jeden raz na rok bank nalicza odsetki, do kwoty zdeponowanej przez daną Mieszkankę.

    5.      Jeżeli Mieszkanka zostanie przyjęta do DPS po godzinach pracy kasy składa ona przedmioty wartościowe opiekunce dyżurującej, która winna je spisać na protokole przyjęcia. Pod protokołem podpisuje się osoba przybywająca lub jej opiekun prawny i osoba przyjmująca nowo przybyłą osobę. Pieniądze te zostają wpłacone następnego dnia do kasy DPS, a potwierdzenie wpłaty zostaje przekazane osobie zainteresowanej lub dołączone do akt osobowych Mieszkanki.

    6.      Dysponentem depozytów pieniężnych jest Mieszkanka lub jej przedstawiciel ustawowy. Dom jest pośrednikiem zabezpieczającym środki pieniężne i wartościowe.

    7.      Opiekun prawny Mieszkanki może wskazać osobę upoważnioną spośród pracowników DPS do dysponowania depozytem pieniężnym, w zakresie dokonywania zakupów dla Mieszkanki oraz wypłat o charakterze regularnym, określając jednocześnie zakres tego upoważnienia. Wzór w/w upoważnienia stanowi załącznik nr 2 do Zarządzenia. Udzielone upoważnienie (pełnomocnictwo) może być w każdej chwili wycofane oraz wygasa z chwila śmierci Mieszkanki.

Opiekun prawny ubezwłasnowolnionej Mieszkanki Domu może upoważnić pracownika DPS do dysponowania depozytem pieniężnym Mieszkanki po uprzednio uzyskanym zezwoleniu sądu opiekuńczego w tym zakresie. Dotyczy to, zgodnie z §1 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 5 czerwca 2001r. w sprawie zasad i trybu składania przez opiekuna w instytucji bankowej gotówki osoby pozostającej pod opieką ( Dz. U. Nr 64, poz. 649) w związku z art. 593 kpc i art. 156 kro w związku z art. 175 kro, gotówki Mieszkanki, która nie jest potrzebna do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb tej osoby.

    8.      Jednorazowe wypłaty depozytów odbywają się na podstawie pobrania gotówki z konta depozytowego na podstawie wniosku Mieszkanki, którego wzór stanowi załącznik nr 3 i 4 do Zarządzenia.

    9.      Mieszkanka może złożyć pisemne oświadczenie, iż z jej konta depozytowego należy przekazywać środki do kawiarni terapeutycznej DPS. Środki te przeznaczone są na sfinansowanie zakupów dokonywanych przez Mieszkankę w kawiarni. Mieszkanka swoim podpisem potwierdza na liście sporządzonej przez pracownika socjalnego w każdym miesiącu wysokość kwoty przekazanej z konta depozytowego do kawiarni terapeutycznej DPS.

  10.    Wypłatę poszczególnych kwot z konta depozytowego na podstawie oświadczeń, o których mowa w ust. 7-9 akceptuje i zatwierdza Dyrektor i Główny Księgowy DPS.

  11.    Odbiór gotówki następuje w obecności kasjera, opiekunek, pracownika socjalnego i przedstawiciela Rady Mieszkanek. Mieszkanka kwituje odbiór pieniędzy na wniosku. Do wniosków dołącza się również protokół wypłaty z podpisami w/w osób obecnych przy wypłacaniu.

  12.    Depozyty pieniężne pozostałe po śmierci Mieszkanek są wypłacane osobom uprawnionym na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o nabyciu praw do masy spadkowej.

 

§5

    1.        Pozostałe przedmioty wartościowe, o których mowa w §1 ust.3 i 4, na wniosek Mieszkanki lub jej opiekuna prawnego (jeżeli został ustanowiony) przekazuje się do depozytu rzeczowego DPS.

    2.        Przedmioty wartościowe przyjęte do depozytu powinny być zabezpieczone w sposób uniemożliwiający ich uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież.

    3.        Z chwilą przyjęcia przedmiotów do depozytu wartościowego należy sporządzić w 3 egzemplarzach protokolarnych spis przedmiotów, z których jeden otrzymuje Mieszkanka lub jej opiekun prawny, jeden składa się wewnątrz zabezpieczonego depozytu, a jeden włącza się do akt osobowych Mieszkanki.

    4.        Protokół spisu przedmiotów wartościowych powinien zawierać następujące dane:

·       imię i nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce stałego zameldowania lub faktycznego pobytu,

·       datę przyjęcia depozytu,

·       nazwisko i imię osoby przyjmującej przedmioty, tj. kasjera,

·       nazwisko i imię osób obecnych przy sporządzaniu spisu przedmiotów, opakowaniu i opieczętowaniu, tj. pracownika socjalnego oraz kierownika działu,

·       szczegółowe opisanie przedmiotów (rodzaj, jakość, cechy szczególne, znaki uszkodzenia, ilość, waga),

·       podpisy wyżej wymienionych osób.

    5.        Na odpowiednio zabezpieczonym przedmiocie przekazanym do przechowania, w miejscu widocznym zamieszcza się opis zawierający:

·       imię i nazwisko osoby składającej depozyt,

·       rodzaj depozytu,

·       numer księgi depozytów.

 

 §6

W przypadku odbioru z depozytu przez Mieszkankę przedmiotu wartościowego sporządza się protokół odbioru przedmiotu wartościowego, zawierający dane, o których mowa w ust. 4.

 

§7

    1.        W przypadku braku prawnych spadkobierców Mieszkanki, w terminie 3 miesięcy od daty jej śmierci DPS obowiązany jest podjąć działania mające na celu wystąpienie do właściwego Sądu Rejonowego z wnioskiem            o wydanie zezwolenia na złożenie przedmiotu wartościowego do depozytu sądowego.

    2.        W przypadku śmierci Mieszkanki posiadającej spadkobierców testamentowych lub ustawowych, DPS obowiązany jest w terminie o którym mowa w ust. 1 podjąć działania zmierzające do wszczęcia postępowania spadkowego. Niezwłocznie po przedstawieniu DPS-owi odpisu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłej Mieszkance następuje zwrot depozytu wartościowego uprawnionemu spadkobiercy.

    3.        W przypadku odmowy przeprowadzenia postępowania spadkowego przez spadkobierców Mieszkanki lub stwierdzenia przez DPS braku działań spadkobierców w tym zakresie, zastosowanie mają postanowienia ust. 1.

 §8

Traci moc zarządzenie nr 22/04 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie trybu postępowania z depozytami wartościowymi Mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach oraz  zarządzenie nr 26/2005 z dnia 18 maja 2005r. Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach zmieniające zarządzenie w sprawie trybu postępowania z depozytami wartościowymi Mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach.

 

§9

Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego DPS w Siemionkach.

 

 §10

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.